Drömmen blev sann i ”Blueslöv”
Ralph Svensson tröttnade på att resa utomlands bara för att kunna lyssna på lite bra, svängig blues. En blueskväll på Medborgarhuset för tio år sedan blev starten för en årlig festival som skulle sätta lilla Eslöv på Europas blueskarta.
I helgen är det dags igen. Under två dygn kommer Eslöv att fyllas av blå toner och skönt gung. För tionde året i rad anordnas bluesfestival i staden som tillfälligt byter namn till ”Blueslöv”. Dessutom öppnar Sveriges första renodlade bluesbibliotek.
Han var själv heltidsmusiker och turnerade runt i Europa med sitt band Ralph & the Big Band Group. På kontinenten levde och frodades bluesen på ett helt annat sätt än i Sverige. Men Ralph Svensson ville ta med sig musiken hem, göra blues tillgänglig även för de som inte var entusiaster eller storstadsbor. 1999 föddes så idén på en lokal bluesfestival som skulle samla både unga talanger och internationella gäster under ett och samma tak: Eslövs Medborgarhus. Efter en lyckad kväll med Peps Persson som publikdragande artist startade den ideella föreningen Blues i Eslöv.
Året därpå anordnades den första ”riktiga” bluesfestivalen med alla ingredienser som en sådan skall innehålla: artister – kända som okända och från olika underavdelningar inom bluesen – konstutställningar, foto, försäljning av skivor och framförallt; bluesälskare som stampade fötterna i takt med musiken.
Första festivalen gick åt skogen.
Inte kvalitativt men ekonomiskt. Arrangemanget kostade mer än det smakade och Ralph Svensson funderade länge på att dra öronen åt sig. Gensvaret från publiken var dock så massivt att han bestämde sig för att köra ytterligare ett år.
– Blues utgör en relativt liten scen i Europa och musikerna håller ihop, stöttar varandra, och pratar ihop sig om vilka festivaler de kan samlas på, berättar Christoffer Pagmert, Ralph Svenssons son som numera också är engagerad i festivalen på ideell basis.
Under sin tid ”on the road” hade Ralph också fått chansen att knyta kontakter med några av världens bästa bluesartister. Ett nätverk som nu kom väl till pass. Följande år lyckades festivalen boka bland många andra Lee Oskar och Otis Grand, båda legendarer i bluesvärlden. Och då small det. Besökarna kom från praktiskt taget hela landet och Eslöv sattes på kartan och blev ”Blueslöv”.
På Medborgarhuset är förberedelserna i full gång inför helgens festival. Det bjuds som vanligt på ett fullspäckat program med såväl inhemska som internationella artister.
– Dragplåstret i år tror jag nog kommer vara Roffe Wikström på den svenska sidan, säger Christoffer Pagmert, men internationellt har vi såklart Louisiana Red som är en av de sista nu levande legenderna. Trots sina 77 år turnerar han och släpper plattor som aldrig förr.
I anslutning till festivalen öppnar också landets första bluesbibliotek som invigs i Stadsbibliotekets lokaler under lördagen. En satsning som kommunen ligger bakom och ett sätt för Eslöv att permanent etablera bluesen som en betydande del av kulturlivet.
Anton Borgström
- Skurupspostens rimstuga
- Folkhögskolan julpysslar
- Testet: julsmakerna tar över
- Skolporträtt: Rolf Mårtensson
- En sprakande Nobelfest!
- Kvinnor i peruk på konsthallen
- Sill, stress och skarvsladdar
- Kvinna död efter påkörning
- Polisen söker rånare
- Sänkt skatt räcker till en liter mjölk
Smog och tillväxt i Hanoi
Miljöfrågan som nu diskuteras i Köpenhamn är mer komplex än bara konsekvenserna av minskade eller ökade utsläpp. För ett fattigt land som Vietnam handlar det minst lika mycket om att tillgodose ekonomisk utveckling och dräglig levnadsstandard innan klimatförhandlingar med västvärlden kan ske på lika villkor.
Skurupspostens rimstuga
Tipp tapp – redaktionen hjälper dig med rim till varje klapp!
Sänkt skatt räcker till en liter mjölk
Skurups kommun sänker skatten nästa år. Med 3 öre.





No Comments
Skriv din kommentar