Ambassadör önskar färre trupper i Afghanistan

Inga fler trupper till Afghanistan. Det önskar USA:s ambassadör Karl Eikenberry. Samtidigt vill tunga amerikanska generaler se kraftiga förstärkningar.

Den senaste veckan har USA:s president Barack Obama haft intensiva överläggningar med rådgivare och generaler om situationen i Afghanistan. Att man vill sända dit mer trupper har varit en tydlig ståndpunkt från början.

Men nu går den amerikanska ambassadören i Afghanistan, Karl Eikenberry, helt emot administrationen i Vita huset. I ett hemligt brev till Obama förklarar Eikenberry att det ”inte är en bra idé” att utöka den militära närvaron i Afghanistan. Det rapporterar BBC idag.

Innan man kan förstärka den militära närvaron måste den afghanistanska presidenten Hamid Karzai visa sig vara villig att ta itu med de omfattande korruptionsproblemen som skadar landet.

Eikenberrys åsikt går stick i stäv med NATO-befälhavaren Stanley McChrystals önskemål om att få 40 000 nya soldater till Afghanistan. Obama väntas fatta besked i frågan senast i början av december.

Läs mer: Afghanistan fortsatt splittrat

Bookmark and ShareSkriv ut den här artikeln

No Comments

Skriv din kommentar comment

Läs Skurupsposten som PDF

Skurupsposten4december2009

Smog och tillväxt i Hanoi

Miljöfrågan som nu diskuteras i Köpenhamn är mer komplex än bara konsekvenserna av minskade eller ökade utsläpp. För ett fattigt land som Vietnam handlar det minst lika mycket om att tillgodose ekonomisk utveckling och dräglig levnadsstandard innan klimatförhandlingar med västvärlden kan ske på lika villkor.

Skurupspostens rimstuga

Tipp tapp – redaktionen hjälper dig med rim till varje klapp!

Sänkt skatt räcker till en liter mjölk

Skurups kommun sänker skatten nästa år. Med 3 öre.

Folkhögskolan julpysslar


Kom i stämning på Skurups folkhögskola.