Polisen söker rånare

Den unge mannen försökte råna Coop Extra förra fredagen – men misslyckades. Trots att polisen bett allmänheten om tips finns det fortfarande ingen misstänkt.

Det var runt klockan åtta på kvällen, förra fredagen, som en ung maskerad man försökte råna Coop Extra på Södervägen i Skurup. Beväpnad med ett baseballträ försökte han komma över kassan, men kassörskan vägrade ge mannen några pengar. Strax därefter flydde mannen från butiken.
– Det var inget våldsamt rånförsök utan det hela gick lugnt till väga, säger Sten Malmqvist vid Skurupspolisen

I början av veckan bad Skurupspolisen om tips från allmänheten. Något som inte har gett resultat än.
– Nej, vi har inte fått in så många tips. Det verkar som om det inte finns så många vittnen bortsett från de personer som befann sig i butiken. En person som kom in butiken strax efter rånförsöket såg hur den unga mannen lämnade platsen på en svart moped av scootertyp, säger Sten Malmqvist.

Enligt bilderna från övervakningskameran är gärningsmannen en ung man i 15-20 årsåldern. Han bar en blå vindjacka med svart kapuschong, blå träningsbyxor och svarta skor. Mannen är smal och ca 180 cm lång. På huvudet bar han en svart motorcrosshjälm.
Har ni några planer på att offentliggöra bilderna från övervakningskameran?
– Det har vi inte bestämt än. Det är upp till Per Hansson, förundersökningsledare vid Ystadspolisen, att besluta om, säger Sten Malmqvist.

Johannes Kjellgren

Bookmark and ShareSkriv ut den här artikeln

No Comments

Skriv din kommentar comment

Läs Skurupsposten som PDF

Skurupsposten4december2009

Smog och tillväxt i Hanoi

Miljöfrågan som nu diskuteras i Köpenhamn är mer komplex än bara konsekvenserna av minskade eller ökade utsläpp. För ett fattigt land som Vietnam handlar det minst lika mycket om att tillgodose ekonomisk utveckling och dräglig levnadsstandard innan klimatförhandlingar med västvärlden kan ske på lika villkor.

Skurupspostens rimstuga

Tipp tapp – redaktionen hjälper dig med rim till varje klapp!

Sänkt skatt räcker till en liter mjölk

Skurups kommun sänker skatten nästa år. Med 3 öre.

Folkhögskolan julpysslar


Kom i stämning på Skurups folkhögskola.