Stor uppslutning när Ahlgrens munkar kom till stan

Mats och Zaima Ahlgren står i Ahlgrens munkvagn på torget i Skurup. Foto: Henry Wilson

SKURUP  Traditionell sockrad, skånska äpplen, Toblerone eller chokladdopp? Alternativen för den fikasugna var många när Ahlgrens munkar på torsdagen besökte torget i Skurup med sin munkvagn.

– Det luktar ju ljuvligt! Jag måste komma tillbaka och handla sen, utbrister en förbipasserande kvinna innan hon hastar vidare.

Det närmar sig lunchtid när Skurupsposten kommer till den gula munkvagnen som står uppställd på torget i Skurup. Det luktar sött och nyfriterat och trots att vagnen bara varit öppen en dryg timme är det en strid ström av besökare i alla åldrar som har hittat dit.
En mormor med barnbarn väljer omsorgsfullt ut munkar till morgondagens fredagsmys, och ett yngre par har kört dit för att handla mellan ärenden. 

Inne i vagnen, bakom en disk full av munkar i olika smaker står Mats Ahlgren tillsammans med sin fru Zaima Ahlgren. 

Mats Ahlgren driver Ahlgrens rullande kiosker tillsammans med sin bror och berättar att de tagit över det anrika familjeföretaget från sin pappa. Ahlgrens har flera vagnar som besöker marknader och festivaler och säljer allt ifrån pizza till langos, men idag är det alltså munkar på menyn. 

Och att munkvagnen står på torget är coronapandemins förtjänst berättar Mats Ahlgren. På grund av restriktionerna ställdes marknader och andra större evenemang som företagets vagnar vanligtvis besöker in. 

– Men på torgen, där fick man ju stå, säger Mats Ahlgren

Han berättar vidare att företaget klarat sig bra under pandemin, men att de på grund av pandemin har gjort en del ändringar i hur de arbetar. 

Bland annat åker de inte längre landet runt med sina vagnar, utan håller sig i Skåne och Blekinge. 

Stor koncentration krävs när Mats Ahlgren spritsar dekorationer på en ny plåt. Foto: Henry Wilson / Ellen Wrentner

Men under åren på vägen har Mats Ahlgren hunnit uppleva mycket, bland annat har han besökt Emmabodafestivalen, Arvikafestivalen, Hultsfredsfestivalen och Peace and Love-festivalen i Borlänge. 

– Det har mest varit jobb men man har ändå sett och upplevt mycket, det händer alltid något på festival, säger Mats Ahlgren 

Torsdagens besök på torget i Skurup är veckans enda anhalt, nästa vecka väntar Sjöbo marknad. 

Text: Hanna Lithner, Foto: Henry Wilson och Ellen Wrentner