Fortfarande tid att tycka till om tryggheten i Skurups kommun
SKURUP Har du fått brev från polisen och kommunen med en enkät i sommar? Då har du fortfarande ett par veckor på dig att påverka det trygghetsskapande arbetet i Skurup.
Just nu pågår Polisregion Syds årliga trygghetsmätning.
Runt 1200 personer boende i Skurups tätort, Rydsgård, Abbekås och Skivarp har fått hem enkäten, som totalt gått ut till 82 800 personer i åldrarna 16 – 85 år boende i Skåne, Blekinge, Kronoberg och Kalmar län. Mats Trulsson är ansvarig för trygghetsundersökingen hos Polisregion Syd och understryker att allas svar är lika viktiga att få in.
– Det händer att folk ringer till mig och tycker att ”det händer ju ingenting här” och att de inte behöver svara. Så är det inte. Vi vill veta hur det ser ut på landsbygden, inte bara i tätorter, säger Mats Trulsson.

De som valts ut att besvara trygghetsmätningen har i dagarna fått en påminnelse via vykort.
Om en vecka eller två kommer sista påminnelsen och en ny enkät, så den som tappat bort sin enkät får en ny chans att besvara den. I mitten av oktober samlar polisen in svaren, och i november räknar man med att ha sammanställt resultaten. Då kommer Mats Trulsson att åka till lokalpolisområdena, träffa polis och aktuella kommuner och presentera resultaten.
Polisregion Syds trygghetsundersökning har haft samma frågor sedan 1998. Mats Trulsson förklarar att detta gör att man kan följa trender och brottslighet över tid.
För Skurups kommuns del visade 2022 resultat på det högsta trygghetsindex och därmed den högsta upplevda tryggheten bland invånarna sedan 2013.

Två som hoppas att trenden håller i sig är Niklas Öberg, kommunpolis i Skurup, och Sebastian Maglic, beredskaps- och säkerhetssamordnare på Skurups kommun. De menar båda att resultaten från trygghetsmätningen är ett bra verktyg i deras arbete för öka tryggheten i kommunen. Båda tycker också att det är viktigt att den som fått möjlighet besvarar enkäten.
– Framförallt för att vi ska få en bild av vad våra medborgare upplever vara bra och mindre bra, så att vi vet vad vi behöver lägga vårt fokus på, säger Sebastian Maglic.
Text: Hanna Lithner