Konsten bygger broar mellan Skurup och Kina
SKURUP. För några år sedan startade ett brobyggande konstprojekt mellan Skurup och Kina. Nu hoppas de drivande bakom projektet att högstadieelever på Mackleanskolan ska engagera sig.
När den kinesiske konstnären och konstprofessorn Tong Wang flyttade till Skurups kommun tog han kontakt med dåvarande utvecklingsledaren för kultur i kommunen, Eva Bergstrand. Kontakten mynnade ut i projektet och konstutbytet Sugar Box.
Tillsammans vill de bygga broar med konsten som medel, men också lära sig om varandras kulturer.
–Det är väl det man hoppas på med alla utbyten, säger Eva Bergstrand.
Tillsammans med Eva Bergstrand var Lena Axelsson (S), ordförande i kommunfullmäktige, i staden Xiamen i Kina för invigningen av ett kulturcentrum tidigare i år. Till kulturcentrumet ska svenska ungdomar kunna åka inom utbytet. Just ungdomarna är viktiga för utbytet, säger Lena Axelsson.
–Ungdomarna är ju vår framtid. De har ju mycket lättare för det här med kontakter med Facebook och skickar mejl och bilder och kommunicerar kors och tvärs över hela jorden. Avstånden krymper ju mer och mer. Men det är också viktigt att man har några projekt så att man förstår varandras olikheter.
När en annan kinesisk konstnär vid namn Ellison Chen skänkte en av sina oljemålningar till Skurups kommun ville Lena Axelsson att den skulle hänga på en plats där ortens ungdomar skulle kunna se den. Valet föll på Restaurang Rutger på Mackleanskolan.
Tong Wang uppmanade vid överlämnandet av Ellison Chens oljemålning eleverna till att tillsammans med sina lärare starta ett konstprojekt på tema “Mitt hem”. Tanken med projektet är att de svenska elevernas konst ska ställas ut i Xiamen, och de kinesiska elevernas konst i Sverige.
Lena Axelsson hoppas att Mackleanskolan tar tillvara möjligheten att fördjupa samarbetet över lands- och kulturgränserna.
–Det är inte meningen att det ska bli en belastning för eleverna utan en stafettpinne till något väldigt spännande.
Text: Peter Hultgren & Sandra Björklund Qvarfordt
Foto: Peter Hultgren
