AI kan ha legat bakom felstavade skyltar i Skivarp

SKIVARP. Kommunens nya satsning på promenadstråk för äldre, så kallade seniorslingor, har sedan ett tag tillbaka funnits i Skurup. Nu har nya skyltar satts upp i Skivarp, men på skyltarna var många av gatunamnen felstavade eller helt oläsliga.
På skyltarna som visar en kartbild över Skivarps nya seniorslinga har många av namnen blivit fel. Voluägen istället för Violvägen och Pambovägen istället för det rätta namnet Ramsbovägen är några av de felskrivningar som pryder skyltarna.
Flera av de andra gatunamnen är delvis eller helt oläsliga.
– Det blev en miss, vi skulle kontrollerat skyltarna mer innan vi satte upp dem. Vi bara förutsatte att de var korrekta, säger kommunteknikchef Thomas Jarlsborg Nilsson
På frågan om AI har använts för att producera skyltarna svarar Thomas Jarlsborg Nilsson att det delvis har använts, vilket kan vara en del i att problemet uppstått.
– Vi har tagit ner skyltarna nu, nya är gjorda och skickade till tryckeri, säger Thomas Jarlsborg Nilsson
En Skivarpsbo uppmärksammande felaktigheterna i ett inlägg på Facebook 21 september, vilket snabbt fick stor spridning och startade en livlig diskussion i kommentarsfältet.
TEXT: Leon Evensen Landström
FOTO: Facebook