Så blev ett medborgarförslag en planerad hundrastgård

SKURUP. Vid Zimmermans backe i Skurup planeras en ny hundrastgård – tack vare hundägaren Magdalena Lutczyk.
– Det gick så långt att jag vandaliserade soptunnor med lappar.
Förslaget om en ny hundrastgård nedanför Zimmermans backe kom in som ett medborgarförslag för ett år sedan, och skickades in av hundägaren Magdalena Lutczyk. Hon säger att det var väldigt enkelt att skapa själva förslaget, men att resan därefter inte varit spikrak.
– Det har krävts en hel del kampanjande. Jag har hjälpt äldre människor som inte hittar på hemsidan, delat ut pamfletter under hundpromenaderna och gjort facebookinlägg. Det gick även så långt att jag vandaliserade soptunnor med lappar.
Magdalena Lutczyk hundpromenerar längs det naturnära stråket två gånger om dagen och hoppas på bra belysning. Platsen för det planerade bygget ligger i ett mörkt hörn och gör att hundägare inte ser sina hundar bajsa.
– Det är en trivselfråga, eftersom bajshögar efterlämnas, säger hon.

Bakom projektets genomförande finns Tomas Jarlsborg Nilsson, teknikchef på kommunteknik. När ett medborgarförslag når honom är hans uppgift att utreda de tekniska och ekonomiska förutsättningarna innan politikerna fattar beslut.
Han undersöker bland annat om den föreslagna platsen är lämplig, om marken fungerar för ändamålet och om projektet är ekonomiskt rimligt. Därefter skriver han ett yttrande för politikerna – om förslaget bör genomföras eller inte.
För att ett medborgarförslag ska gå vidare i den här typen av beredning krävs att femtio personer skriver under och ställer sig bakom förslaget.
Så kan hundrastgården se ut
Någon slutlig utformning är ännu inte spikad, men tanken är en relativt standardiserad hundrastgård med stängsel, grind, träd, buskar och stockar som hundarna kan leka med. Tomas Jarlsborg Nilsson säger att den kommer bli väldigt lik den som finns på Flintebro vid vårdcentralen i Skurup, och att han är mån om att området ska bli bra och uppskattat.
– En möjlig positiv effekt kan bli att fler hundägare tar sig ut och att platsen blir en mötesplats där människor lär känna varandra, säger han.
Magdalena Lutczyk som är agility intresserad ser förbättringspotential med den befintliga rastplatsen på Flintebro.
– Den får gärna vara bredare i storlek. Cementrör förstår jag inte meningen med. Det räcker med ett litet bord för upphopp och kanske en ramp, säger hon.
Vad tycker du att den nya rastplatsen ska heta?
– Haha oj, jag vet inte. Kanske något med Zimmerman? Zimmerdogs?, svarar Magdalena Lutczyk
TEXT OCH BILD: Samuel Lo Hedén